Історія школи

Згідно з архівними документами, школу у Чолгинях засновано в 1889 році   Це була типова для тих часів однокласна школа, в якій сільські діти мали змогу оволодіти "азами" науки. В 1894 році однокласову школу реоргані­зовано у двокласову. В школі навчають читанню, письму, лічбі.

 

Приміщення школи було дерев'яним, накрите соло­м'яною стріхою. Зошитів, підручників не було. Школярі писали на грифельних дощечках, виводячи "рисиками" букви. Згодом стирали написане і знову продовжували писати.

 

У 30-х роках XX ст.   у с. Чолгині функціонує 2-хкласова школа з польсько-руською мовою навчання.    

Чолгинську початкову школу відвідували діти з Рулева та Сенатова.  

 

До вересня 1939 року навчання в Чолгинській школі велося частково польською, частково українською мовами. В роки Другої світової війни діти продовжували відвідувати школу, навчальні предмети тоді викладали українською.

1942 року активісти ліквідованої більшовиками "Про­світи" організовують чолгинську молодь до навчання у вечірній школі при Яворівській гімназії ім. О. Маковея. Організатором навчання, яке мало на меті здобуття подаль­шої освіти сільською молоддю, згуртування українців-патріотів, був Микола Степанович Даньо, націоналіст, громадський діяч, просвітянський активіст, перший із Чолгинь, хто по закінченні місцевої школи почав ходити в Яворівську гімназію ім. О. Маковея. Слухачами вечірньої школи стали Григорій Кізло, Микола Мушак, Стефанія Маюк, Володимир Дацьо, Іван Кухарчишин, Михайло Труш, Марія Савчак. По закінченні курсів Михайло Труш залишився вчителювати у селі, Микола Мушак за кілька років став податківцем, Марія Савчак - головним бухгал­тером колгоспу.

У 1950-х роках будівлю школи було розвалено, а саму школу перемістили на теперішнє місце. Спершу тут стояла 4-кімнатна дерев'яна споруда, в якій навчалися діти і проживали учителі. З 1952 по 1954 рік у школі вчителює та директорує Михайло Михайлович Петришин, його наступники - Остап Кирилович Салик (обіймав посаду директора до 1957 р.), Степанія Олексіївна Карпа (роки директорування - 1957-1958), Майхер ? (1958-1959). З по­чатку 1970-х років посаду директора школи обіймає Ярослав Степанович Фірчук, надзвичайно розумна, ділова та спра­ведлива людина.

У 1960 році за ініціативою Я. С. Фірчука побудовано цегляне одноповерхове приміщення на 4 класні кімнати, у якому зараз знаходиться шкільна бібліотека і краєзнавчий музей.

У 1966 році коштом та спільними зусиллями директора школи і сільської громади збудовано двоповерхове цегляне приміщення з кам'яними   площею 1200 кв. м. Тепер це головний шкільний корпус.

У період 1968-1991 років у школі директорує Іван Дмит­рович Сотов. 1991 року директором призначають Ігоря Ярославовича Радейка, за ініціативою якого у 1993 році спо­руджено двоповерховий цегляний шкільний корпус № 3 із   площею 1755 кв. м. та типову газову котельню з центральним опаленням.

У 2001-2005 роках на посаді директора школи -Катерина Олексіївна Рось (родом з смт Краківець), мате­матик за фахом. У вересні 2005 року директором Чолгин-ської школи призначено Марію Романівну Ліскевич-Карпу.А з  серпня 2012 року директором працює Олександр Георгієвич Охота . 

Як і у минулих століттях, так і сьогодні, школа залиша­ється осередком культурно-громадського життя села. Безумовно, як соціальна установа, школа певною мірою є відлунням політичного життя держави, його суспільних та ідеологічних перепитій, але незмінним для неї залишається одне: школа - це дім Мудрості і Любові, тих вічних чеснот, які не підвладні ані часу, ані політиці.